Култура и туризам

Богата понуда културних дешавања у Општини Лапово резултат је успешне сарадње двеју установа: Културно-туристичког центра „Стефан Немања“ – Лапово и Општинске библиотеке “Слово”. Од 1991. године, рад ових установа заснива се на музичким, биоскопским и позоришним представама, да би касније био обогаћен и туристичким дешавањима. Културни центар и Библиотека такође организују и тематске изложбе и књижевне вечери.

Културна баштина

Културно-историјску баштину општине Лапово углавном чине споменици посвећени историјским дешавањима на простору општине и њене околине:

• Град Музеј железнице под отвореним небом,

• Спомен чесма (1804 – 2004. године), подигнута поводом обележавања 200 година од подизања Првог српског устанка,

• Споменик палим борцима у Првом светском рату,

• Петров гроб, посвећен Карађорђевом саборцу који је страдао у борби против турске војске,

• Спомен-плоча палим борцима југословенске војске посвећена групи од 113 бораца,

• Спомен плоча Организационог Савеза бораца Н.О.Р-а Лапово посвећена 53 страдалим друговима и другарицама,

• Споменик стрељаним партизанима из ћупријског затвора у Другом светском рату,

• Споменик црвеноармејцима страдалим у борбама за ослобођење Лапова које су се водиле од 9. до 15. октобра 1944. године,

• Споменик Крајпуташ, на потесу Слатина – Ладна,

• Споменик борцима палим у НОР-у,

• Споменик краљу Југославије Александру I Карађорђевићу,

• Споменик ђенералу Дражи Михајловићу.

Културне манифестације

• Међународна изложба уметника “Град Музеј железнице Лапово” – Oд 2007. године ова манифестација је устоличена са идејом да талентовани железничари и ликовни ствараоци представе своја уметничка дела,

• Културно-туристичка манифестација „Вину у част“ („Дани вина“) – Посвећена пољопривредницима, винарима, виноградарима али и песницима и сликарима,

• Беле покладе – Поводом „Беле недеље“ Културни центар организује манифестацију за децу. Последња седмица пред Велики васкршњи пост назива се Бела недеља. Ова манифестација има за тематику спајање обичаја и културе српског народа и повезивање традиције у једну целину посвећену Васкрсу,

• Ликовна колонија ЛК “Светлост“ – Место за све заљубљенике у уметност, не само из Лапова, већ и из околине. Дружење уз сликање и вајање и пригодан културни програм,

• Гастро-туристичка манифестација „Лаповачки котлић“ – Манифестација је постала породична и окупља велики број учесника и гостију. Одржава се традиционално у јуну месецу поред реке Велике Мораве на потесу “Морава 2”. Манифестација је постала препознатљив бренд у овом делу Србије, али и шире,

• Годишњи концерт музичке школе ,,Божидар Трудић“ ,

• Културни програм за Дан Културног центра – 25. јун,

• Дани Трнове Петке – Организовање културно-уметничког и етно програма 8. августа, у част славе општине Лапово „Дани Трнове Петке“,

• Новогодишњи бал – Представља такмичење певача и плесача са територије општине Лапово, али и гостију из околних општина Шумадије и Поморавља,

• Мини „Октобар фест“ – Такмичење Позоришта за децу из околних општина уз богат програм и репертоар за дечији узраст,

• Дечја недеља – Културни центар организује недељу посвећену деци, дечјим правима и разноликог је карактера: креативне радионице, пројектовање дечјих филмова и приказивање представа,

• Зимовање у библиотеци – циклус радионица за децу и младе у току зимског распуста,

• Летовање у библиотеци – циклус радионица за децу и младе у току летњег распуста.

• Раскршћа – Традиционална манифестација такмичарског карактера поводом Дана Књижевног клуба „Милорад Бранковић“ – 16. маја,

• Књижевни програм за Светски дан књиге и ауторских права – 23. априла,

• Књижевни програм за Међународни дан књиге за децу – 2. априла,

• Књижевни програм за Дан библиотеке – 15. августа,

• Књижевни програм за Светски дан поезије – 21. марта,

• Представљање Листа за библиотекарство, књижевност, културу и завичајност „Слово о Лапову“ – 4 пута годишње.

Туризам

Општина Лапово својим положајем, близином Коридора 10 и Велике Мораве, располаже идеалним условима за развој туризма. Примарна туристичка понуда је у виду смештаја у постојећим капацитетима: ресторану „Капија Шумадије“ (24 лежаја) и ресторану „Стражевица“ (8 лежаја). Наведени, али и други ресторани познати су и по богатој гастрономској понуди.

У Лапову је развијен и етно туризам. УЖ “Моравске шаренице“ и ЛК “Светлост“ баве се израдом сувенира, ручних радова, уметничких дела и њиховим пласирањем на сајмове, етно фестивале и сличне манифестације. Фестивал Дани Моравских шареница представља изложбу експоната и етно-производа ручне израде. Манифестација је регионалног карактера, осмишљена тако да, поред наведених изложби, обухвати и размену искустава са гостујућим удружењима сличне оријентације. Поменуту манифестацију просечно посети 800 – 1000 гостију. Створена је основа за развој сеоског туризма у сарадњи са приватним сектором као нераскидивим делом у стварању туристичке понуде и инфраструктуре. Поред наведених манифестација, значајна је и манифестација Дани отворених дворишта, која обухвата избор најлепших дворишта у три категорије: етно, парк и најлепше двориште.

У развоју су такође и специфични видови туризма као што су: спортско-рекреативни, ловно-риболовни, културно-манифестациони, зелени туризам, дечији, сеоски, излетнички, омладински и други видови туризма. Посебна пажња биће посвећена развоју зеленог туризма у општини у спрези са активностима у области заштите животне средине и подизања еколошке свести становништва.

Развоју туристичке понуде доприносе, поред већ наведених и следеће невладине организације: Ловачко удружење, Риболовачко удружење, Азил за коње „Старо брдо“ и Центар за повратак природи (Rewild), КУД „Лапово-Марковац“, Бициклистичко удружење, (мапирана је и бициклистичка стаза: http://visitsumadija-pomoravlje.rs/trail/60/show месни одбор удружења „Коло Српских сестара“ Кинолошко удружење „Пирамида“, етно село Дачини вајати, етно кућа Милошево језеро..и др.