Centar za socijalni rad

Centar za socijalni rad „Šumadija“ osnovan je 1986. godine. Primarna delatnost Centra za socijalni rad ”Šumadija” bazira se na društvenoj i zakonskoj obavezi u pružanju odgovarajućih oblika, mera i usluga socijalne zaštite licima u stanju socijalne potrebe. Neposredna zaštita korisnika obavlja se uz primenu načela i metoda kompleksnog socijalnog rada. Sedište Centra je u Batočini, a u njegovom sastavu su odeljenja u Lapovu i Rači. Opština Lapovo je prava iz oblasti socijalne zaštite definisala je Odlukom o socijalnoj zaštiti opštine Lapovo, koja se sa izmenama i dopunama primenjuje od 2014. godine i predstavlja jednu od osnova rada Centra za socijalni rad na lokalnom nivou.

Adresa: Njegoševa 25, Lapovo
Kontakt telefon: 034/6851-362 Email: lapovo.csr@gmail.com
Na teritoriji opštine Lapovo usluge socijalne zaštite pružaju i:
  • Agencija „Niveus tim“ – je agencija za pružanje usluga socijalne zaštite, osnovana je 2016. godine u Gornjem Milanovcu. U saradnji sa ovom Agencijom, Opština Lapovo pruža uslugu Pomoći u kući odraslim i starim licima preko zaposlenih gerontodomaćica. Korisnici ove usluge su starija lica kojima je ista potrebna prema proceni Centra za sociljani rad. Aktivnosti koje ova usluga obuhvata propisane u Pravilniku o bližim uslovima i standardima za pružanje usluga socijalne zaštite i usmerene su ka održanju i unapređenju kvaliteta života korisnika. U odnosu na procenjeno stanje korisnika, njegove potrebe i mogućnosti, sadržaj usluge se prilagođava svakom korisniku i definiše se u individualnom planu usluga. Planirane usluge mogu se dopunjavati i prilagođavati potrebama korisnika u određenom vremenskom periodu i u skladu sa specifičnostima lokalne zajednice.
  • Humanitarna organizacija „Dečije srce“ – U saradnji sa Opštinom Lapovo i Centrom za socijalni rad, „Dečije srce“ na teritoriji opštine pruža uslugu ličnog pratioca. Korisnici usluge Lični pratilac deteta su deca sa smetnjom u razvoju, pod uslovom da su uključena u vaspitno-obrazovani proces, do kraja redovnog školovanja, uključujući završetak srednje škole. Svrha usluge jeste pružanje odgovarajuće individualne praktične podrške deci radi uključivanja u redovno školovanje i aktivnosti u zajednici, radi uspostavljanja što većeg nivoa samostalnosti. Opis posla ličnog pratioca zavisi od individualnog plana podrške koji za svako dece kreiraju stručnjaci na osnovu procene potreba deteta i u saradnji sa roditeljima.